A 2014-ben, a nulláról elindított kezdeményezés mára olyannyira kinőtte magát, hogy több mint 700 kislány, és legalább 200 kisfiú szivacskézilabdázik rendszeresen, bár utóbbiak, azaz a fiúk nem hivatalos részesei a programnak, ők csak a játék szeretete miatt csatlakoztak a kínálkozó lehetőséghez.
A nyolc éves múlttal rendelkező projekt olyannyira jól működik, hogy az idei évre például két csapat is bejutott korosztálya országos döntőjébe, illetve három csapat országos elődöntős volt.
A gyerekek nagyon ügyesek, szép eredményeket érnek el, és még a legnagyobbak is csak 14 évesek. Viszont, a projekt fontos eleme, hogy 12 éves korig nincs eredménymérés. A gyerekek a játék szeretete miatt játszanak, nincsenek elvárások, nem számolják a gólokat, a mozgás, a sport és tanulás jelenti az egyetlen szempontot óvodás kortól egészen a 12 éves korosztályig. Ez mentesíti a gyerekeket a győzelmi kényszer plusz feszültségétől, minek köszönhetően a játékra és annak szeretetére összpontosíthatnak. Jelenleg 22 edző, azaz testnevelő tanár részese a projektnek, akik mind olyan emberek, akik képesek voltak megszerettetni ezt a sportot a gyerekekkel. A projekt természetesen 12 éves kor fölött is folytatódik, ekkor kezdik el a gyerekek a kézilabda szabályainak és a taktika alapjainak elsajátítását, viszont az óvodás kortól történő, labdával történő mozgásos feladatok és szivacskézilabda játék jó alapot nyújtanak a későbbi szintekhez.
Ezekről és sok másról is beszélt május 25-én, szerda délután Kiss Zoltán Sándor, a projekt főtanácsadója a Református Gimnázium Wolfenbüttel utcai óvodájában, annak apropóján, hogy szivacskézilabda csomagokat adott át 3 olyan szatmári óvoda számára, akik most csatlakoznak ehhez a kezdeményezéshez. Ezek a tanintézmények a Hám János Óvoda, a Kölcsey Óvoda és a Református Gimnázium égisze alatt működő óvodák.
A kézilabdacsomagokat a Szatmár Sportjáért és Kultúrájáért Egyesület, illetve a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. által meghirdetett iskolai, óvodai és egyéb civil tevékenységekhez kapcsolódó pályázati lehetőségeket révén kapják meg a tanintézmények, regionális szinten összesen 20-an, Szatmár-, Szilágyság-, Érmellék és Nagykároly környékén.
Ezek az óvodák 20-20 szivacskézilabdát és az azokhoz tartozó korongokat vehették át.
A projekt főtanácsadója a jelenlévő óvónőknek elmondta, nem kézilabdázni kell tanítani a gyermekeket, hanem labdával végzett mozgásos feladatokat kell végezni velük, melynek célja, hogy játszanak, szokják a mozgást, szeressék meg a labdával való játékot, fejlődjenek.
„Nem kell mindenkiből kézilabdázót, élsportolót faragni, a lényeg, hogy mozogjanak, legyenek egészségesek és vidámak. Ezen a szinten ennyi a lényeg” – fogalmazott Kiss Sándor Zoltán.
Az átadott csomagokat az óvónők nevében Szilágyi Noémi, a Református Gimnázium szárnyai alatt működő 24-es óvoda vezetője köszönte meg, majd a többi résztvevő óvónővel közösen további szakmai megbeszélést folytattak.